HemNyheterNy mätning visar att Åkrahäll bara blir bättre!

Ny mätning visar att Åkrahäll bara blir bättre!

Glädje och stolthet råder på Åkrahällskolan, efter att resultaten från Sveriges Kommuner och Landstings öppna jämförelser för gymnasieskolor presenterats.

  • – Glädjande nog håller vi ställningarna och förbättrar till och med i en del avseenden! säger gymnasiechef Gunilla Pettersson.
  • Av alla kvalitetsindikatorer har vi grönt på 75% och bland de bästa i landet på flera. Särskilt nöjda är vi att våra elever, även på yrkesprogrammen, får examen och uppnår grundläggande behörighet till högre utbildningar!
  • Våra elever har alltid höga meritvärden, så också i å När det gäller modellberäknat värde för elevernas betyg (dvs avvikelse från förväntat värde) hamnade vi topp 20 förra året med en 17:e plats. I år är vi topp 10 med en 9:e plats. Det är vi supernöjda med!
  • När det gäller andel elever som tar examen inom tre år ligger vi på 13:e plats i landet, vilket givetvis också är mycket glädjande!

 

POPULÄRT